FAS DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
FAS DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

Fas Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin anayasal  düzenine karşı yapılan darbe girişiminin kabul edilemez olduğunu belirtildi.  Açıklamada, “Fas, kardeş ve Müslüman ülke Türkiye ile her zaman dayanışma  içerisinde olacaktır.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Türkiye’deki anayasal  düzeni koruma çağrısı yapıldı. Fas Teçhizat ve Lojistik Bakanı Abdülaziz Rabbah, İstanbul ve  Ankara’daki askeri darbe girişimine ilişkin, Türkiye halkının, demokrasinin ve  hükümetin yanında yer alarak vatanına sahip çıktığını belirtti. Facebook  hesabından paylaştığı mesajda askeri darbe girişimini kınayan Rabbah, şunları  ifade etti:

“Türkiye halkı, demokrasinin ve hükümetin yanında yer alarak vatanına  sahip çıktı. Darbeciler büyük hayal kırıklığı yaşadı. Halk, liderlerine sahip  çıktığı zaman mucizeler meydana getirerek ülkenin istikrarını ve güvenliğini  sağlayabiliyor. Allah’ım ümmetimizi, vatanımızı ve yurdumuzu koru.”

Fas’ta İstikbal Partisi, darbe girişimini kınandı ve seçilmiş  hükümetin yanında olduklarını bildirdi. Partiden yapılan açıklamada, “Seçilmiş  iradeye karşı yapılan bu darbe girişiminin terör eylemlerinden bir farkı yoktur.  Kardeş ülke Türkiye’deki gelişmeleri büyük endişe içinde takip ediyoruz.  Demokrasiyi ve ülkenin istikrarını hedef alan bu pervasız çaba ülkenin  ilerlemesine karşı vurulmuş bir darbedir.” değerlendirmesinde bulunuldu. Darbe  girişiminin başarıya ulaşmadığı,  bu çağda artık darbecilere ve darbelere yer  olmadığı vurgulanan açıklamada İstiklal Partisi’nin her zaman seçilmiş iradenin  yanında olacağı belirtildi.